logo A-LOP
A-LOP laminace
a mnoho dalšího
od vizitky po billboard

Laminace

- někdy též laminování, laminátování, enkapsulace, zatavování, kapsování...

Zjednodušeně řečeno laminace je název procesu, při kterém je povrch tiskoviny potažen a celoplošně zataven polypropylenovou či polyesterovou fólií. Ve skutečnosti má laminace velmi široké uplatnění nejen pro tiskárny, ale každý člověk se s laminací setkává. Pokud se podíváte na svůj občanský průkaz, tak vidíte relativně slabý papír v tuhém laminu (celková síla je asi 0,5 mm – jedna vrstva lamina má sílu 250 mikronů, tedy 250 mikronů + síla papíru + 250 mikronů). Běžně se síla lamina udává v mikronech (tisícinách milimetru).

V současné době je laminace jedním z nejefektivnějších a nejpoužívanějších způsobů ochrany grafiky. Jedná se o ochranu mechanickou, ochranu před působením UV záření, vody, chemikálií a dalších negativních vlivů, kterým může být grafická aplikace vystavena. Například každé médium pro potisk inkoustovými barvami musí být opatřeno speciální povrchovou vrstvou pro přijetí inkoustu. Tato vrstva je však poměrně citlivá na mechanický otěr a vlhkost (k poškození může dojít i dotekem vlhkými prsty). K ochraně inkoustových tisků před vnějšími vlivy mechanickými, vlhkostí, UV zářením slouží čiré laminovací fólie s různým povrchem a stupněm ochrany. Podlahová grafika se využívá pro reklamu na podlahách supermarketů, obchodních domů nebo například výstav. Aby tisk vydržel nepoškozený v takovémto náročném prostředí, je třeba jej opatřit speciální ochrannou laminací.

Na laminované obaly knih je možné provádět parciální lakování (na matné lamino lesklým lakem), zlacení, ražba přes barevnou fólii, slepotisk, bigování…

Nejzásadnější dělení laminace je podle způsobu zpracování na laminaci za studena a laminaci za tepla.

Laminace za studena

Fólie se vyrábějí z různých materiálů, například z PVC, polyesteru nebo acetátu. Aplikace laminovacích fólií za studena je nejjednodušší. Může být jednostranná nebo oboustranná. Také lze kombinovat s oboustranně lepícími fóliemi, pomocí kterých se tisk může nalepit například na desku. Lamino zpracovávané za studena se skládá z vrstvy materiálu různé síly 70 – 200 mikronů a z vrstvy lepidla. Obvykle je lepidlo kryté takzvaným separačním papírem, který si laik může představit asi jako voskovaný papír. Při aplikaci se separační papír musí odstranit a fólii nalepit na tisk. Aplikace se obvykle provádí laminátorem s rolovým odvíjením separačního papíru. Povrch fólií se liší druh od druhu – nemusejí být pouze lesklé nebo matné, ale mohou například imitovat plátno, koženku, pískované sklo, hrubé textilie. Podle síly lamina mají jednotlivé druhy různé určení – tenké jsou například takzvané antigraffiti, ty nejsilnější slouží hlavně pro podlahovou grafiku, středně silné se obvykle používají pro laminaci náročnějších materiálů (nemusí jít pouze o laminaci klasického papíru) – například fotografií, tisků na fólii, backlitů, fólií pro polep aut…

Laminace za tepla

Fólie se aplikují velice podobně jako za studena. Prodávají se v různých návinech, šířkách rolí a v různých sílách od přibližně 25 do 250 mikronů. Všechny se skládají z vrstvy materiálu (například polyesteru) a vrstvičky teplem aktivovaného lepidla. Laminuje se při teplotách v rozmezí 90 – 130 stupňů Celsia, každý druh fólie se zpracovává trošku jinak, při jiné teplotě, při jiné rychlosti.

Polygrafická fólie je název pro ty nejtenčí fólie okolo 30 mikronů zpracovávané za tepla. Jsou matné,lesklé případně se strukturou textilu. V tomto případě může být také jednostranná laminace tisků – například vizitky, obálky knížek (pro vazbu V1, V2 a pro přebaly na vázané knihy). Na této fólii nelze dělat přesahy, protože je příliš slabá. Její výhodou je možnost laminovat skládané mapy, které se i po laminaci mohou složit zpátky, ale nebudou se trhat v lomech.

U fólií silnějších, jako jsou 75, 125, 175 a 250 mikronů, přesahy lze řezat. Jsou vhodné například na tisky, od kterých se vyžaduje vyšší odolnost proti vlhku. Jako zajímavost mohu uvést, že tisk, který je správně zalaminován v některé z těchto fólií, lze ponořit do vody a nic se mu nestane. Tyto silnější fólie nelze skládat. Používají se pro laminací nástěnných map, cash-trayů, architektonických plánů, technických plánů, stavebních plánů, jídelních lístků, návodů k použití, informačních cedulí, atd. Z běžného potištěného kancelářského papíru lze udělat imitaci plastové karty pomocí fólie síly 250 mikronů. Řezání se musí provádět ručně na kotoučové řezačce (ve stohové řezačce nelze řezat, protože lamino je velice kluzké a navíc arch papíru není každý na tom samém místě ve fólii okolo něho).

Ukázky aplikací

vzorník studeného lamina vzorník studeného lamina ukázka šroubové vazby laminovaných listů ukázka drátěné vazby s dolepenými prostorovými prvky (vše je laminováno) drátěná vazba pouze do lamina bez narušení grafiky tiskoviny imitace plastových karet pomocí tvrdého lamina ukázka výroby malých visaček s okraji a dírkou ukázka výroby malých visaček s okraji a dírkou lze zalaminovat i poskládanou mapu a znovu ji složit

Plátek Oto A-LOP

tel.: 602 240 955
tel.: 602 240 940
a-lop@seznam.cz

| www.a-lop.cz | www.laminace.info | a-lop@seznam.cz | úvod - služby - kontakt | mapa stránek | zpět nahoru ↑↑ |